Захисту прав потребує кожна дитина
У закладах освіти Бродівської громади проведуть інформаційну кампанію для запобігання випадків жорстокого поводження з дітьми та профілактики булінгу.
Один із найгучніших випадків стався в Києві, де дві дівчини побили 13-річну школярку, знімаючи це на відео. Запис швидко поширився в мережі, викликавши хвилю обурення. Аналогічні випадки зафіксовано в Білій Церкві, Львові, Запоріжжі та інших містах.
Також у Сумській області група підлітків знущалася над дівчинкою, змушуючи її ставати на коліна. У Чернігові кілька однолітків побили хлопця, змусивши його вибачатися перед камерою. За цими випадками поліція порушила кримінальні справи, а постраждалим надається допомога.
Зверніть увагу! Захисту прав потребує кожна дитина.
📍Тож до кого дитина, що потрапила в ситуацію насильства, може звернутися самостійно?
Передусім це дорослий, якому дитина довіряє: мама, тато, опікун чи піклувальник, старші брати чи сестри, вчитель, психолог закладу освіти чи установи, під наглядом якої перебуває дитина, тренер спортивної секції чи художнього гуртка.
Також це безумовно керівник закладу освіти, культури чи спорту, де стався інцидент та органи поліції (прокуратура), які фіксують, кваліфікують та надалі розслідують протиправне посягання.
📍У юридичних питаннях захисту допоможе центр надання безоплатної правничої допомоги. Система БПД покликана забезпечувати гарантований державою правовий захист прав та інтересів, зокрема й дітей.
📍Повноваженнями захисту прав та інтересів дітей наділені й відповідні органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи.
📍Самозвернення дитини до будь-яких органів та установ унормоване ст. 3, 12 Конвенції ООН про права дитини, ст.ст. 3, 9, 10 Закону «Про охорону дитинства». Ці нормативно-правові акти мають бути пріоритетними у застосуванні, щоб не залишити дитину наодинці з проблемою, не робити її залежною від бездіяльності законного представника.
📍Батьки мають право на самозахист своєї дитини, повнолітніх дочки та сина, а також право звертатися до суду, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини. (ст. 154 Сімейного кодексу). Але реалізуючи право на захист дитини, батькам не варто чинити самосуд чи проводити самостійне розслідування в ситуації насильства чи іншого порушення прав дитини. Такі дії можуть містити ознаки правопорушення й навіть мати наслідком адміністративну чи кримінальну відповідальність, а також призвести до втрати дорогоцінного часу й перешкоджати ефективному збору доказів.
Комплексний підхід до захисту прав дитини включає правничу допомогу, соціальні послуги. та психологічну підтримку. Тож повідомивши про випадок насильства за участі дитини до поліції чи іншого суб'єкта реагування, варто також звернутися до:
- сімейного лікаря, оскільки булінг чи інше насильство має наслідком шкоду фізичному і психічному здоровʼю;
- психологічної служби закладу освіти, клінічного психолога медичного закладу, практичного психолога соціальної сфери чи приватно практикуючого психолога для психологічної підтримки дитини та відповідних рекомендацій;
- служби у справах дітей та центру надання соціальних послуг, які з'ясують чи перебуває дитина у складних життєвих обставинах і мають вжити заходів для їх подолання або мінімізацію негативних наслідків.
📍Що робити, щоб запобігти підлітковому насильству?
Фахівці рекомендують:
Уважно стежити за поведінкою підлітків.
Звертати увагу на їхнє оточення та інтереси в соціальних мережах.
Вести відкритий діалог із дітьми.
Пояснювати їм наслідки насильства та відповідальність за такі вчинки.
Посилювати роль шкільних психологів.
Впроваджувати більше превентивних заходів і тренінгів з ненасильницького спілкування.
Залучати правоохоронні органи.
Своєчасно реагувати на випадки насильства та проводити роз'яснювальну роботу серед учнів.
Тема підліткового насильства потребує системного підходу, адже лише спільними зусиллями батьків, школи та суспільства можна запобігти новим випадкам жорстокості.